Czy szkolenia dla menedżerów przynoszą wymierne efekty?

Artykuły

Czy szkolenia dla menedżerów przynoszą wymierne efekty?

Stanowiska kierownicze zwykle zajmują osoby, które posiadają już długoletnie doświadczenie, potrafią efektywnie mierzyć się z ambitnymi zadaniami i doskonale orientują się w zagadnieniach branżowych. Mogłoby się więc wydawać, że inwestycja w szkolenia menedżerskie nie jest do końca uzasadniona. Bez problemów można znaleźć wiele argumentów „za”, jeśli rozpatrujemy ten temat w perspektywie osób młodych, dopiero rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową na samodzielnych stanowiskach. Tacy pracownicy potrzebują solidnego wsparcia, ponieważ nieraz okazuje się, że jednak nie radzą sobie w oczekiwany sposób z większą odpowiedzialnością. Zazwyczaj wynika to z braku umiejętności zarządzania zespołem czy trudnościami w radzeniu sobie ze stresem, w związku z czym szkolenia miękkie dla menedżerów mogą rzeczywiście przynieść wyraźne rezultaty. Co jednak z osobami od lat wspinającymi się po najwyższych szczeblach firmowych struktur organizacyjnych? Chociaż często sami już przekazują swoją wiedzę i umiejętności młodszym kolegom w toku wewnętrznych szkoleń, mimo wszystko warto inwestować w ich dalszy rozwój i doskonalić kompetencje menedżerskie.
Kierowanie nowoczesnym biznesem to duże wyzwanie, wymagające odważnego sięgania po innowacje informatyczne czy świadomego czerpania z różnorodnych metodologii, opartych na zasadach Lean Management.
Trzeba zadbać o to, by kadra zarządzająca szła z duchem czasu i stale angażowała się w doskonalenie własnych kompetencji. Przede wszystkim należy pamiętać, że tym, co wyróżnia dobre szkolenia dla menedżerów są prowadzący. Warto zwrócić uwagę na ich kwalifikacje wynikające nie tylko z odpowiedniej ścieżki edukacji, ale przede wszystkim z doświadczenia zawodowego. Najlepszy wybór stanowią więc warsztaty prowadzone przez osoby posiadające za sobą praktykę na stanowiskach dyrektorskich. Właśnie z takich szkoleń uczestnicy, zwłaszcza ci o długim stażu w branży, wynoszą najwięcej korzyści. Trenerzy mogą wówczas podzielić się wiedzą oraz realnymi rozwiązaniami różnych problemów biznesowych, które sprawdziły się w ich firmach. Nauka na konkretnym przypadku należy do najbardziej efektywnych metod przyswajania wiedzy. Uczestnicy we własnej konfrontacji z sytuacją krytyczną będą działali w sposób przemyślany, będą kierowali się szablonami i dobrymi praktykami, zamiast działać intuicyjne, bez pełnego przekonania o słuszności podjętych działań. Szkolenia prowadzone przez doświadczonych trenerów – praktyków, pozwalają skutecznie doskonalić kompetencje miękkie związane z procesem decyzyjnym, prawidłowym reagowaniem na problemy i myśleniem zadaniowym. Są to kluczowe cechy każdego dyrektora, kierownika czy lidera zespołu. Trenerzy z odpowiednim zapleczem praktycznym i teoretycznym najlepiej przekazują również wiedzę o zagadnieniach eksperckich, dotyczących np. zarządzania projektami czy kierowania zespołem produkcyjnym. Mocnym atutem szkoleń jest wtedy fakt, że często nieprzystępne metodologie związane z branżowymi, specjalistycznymi zagadnieniami również są przedstawiane z punktu widzenia osoby mającej z nimi styczność na co dzień. Pozwala to skupić się na najbardziej przydatnych kwestiach. Planujesz szkolenia miękkie dla menedżerów- skontaktuj się z nami! Przygotujemy ofertę dostosowaną do potrzeb i możliwości Twojej organizacji.

Szukasz szkolenia i masz pytania?

Śmiało, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji!