Marcin Jamkowski

Marcin Jamkowski

Dziennikarz, podróżnik, fotograf i filmowiec.

Człowiek, którego pasja jest naturalnym odbiciem drogi życiowej. Odbył niezliczoną liczbę wypraw naukowych, nurkowych i wspinaczkowych na pięciu kontynentach. W swojej imponującej karierze podróżnika i odkrywcy brał udział w podwodnym poszukiwaniu źródeł antycznego miasta Nimfaion na Krymie, zdobywał dziewicze ściany w Mali, odkopywał grobowiec nubijskiego króla w Sudanie, badał jaskinie pod posągami na Wyspie Wielkanocnej, nurkował szukając wraków XVII-wiecznych okrętów z chińską porcelaną w Sierra Leone oraz obserwował egzorcyzmy Koptów w Kairze. Jest członkiem Explorers Club, elitarnej nowojorskiej organizacji zrzeszającej podróżników i odkrywców.

Od 2000 roku związany z magazynem o krajobrazach, kulturze i historii rozmaitych miejsc na ziemi „National Geographic”, w którym pracował jako fotograf i reporter, by poprzez stanowisko zastępcy redaktora naczelnego stanąć w 2005 roku na czele pisma – funkcję tę pełnił do roku 2007 by wyjechać na stypendium Fundacji Knighta do Cambridge w USA na studia na Harvardzie i MIT. Od powrotu, jako niezależny dziennikarz i fotograf współpracuje z tygodnikami: „Polityka”, „Newsweek”, „Przekrój” oraz pisze dla „Gazety Wyborczej”, „Vivy”, „Travelera”, „Tygodnika Powszechnego”, „Focusa” i magazynu „Kontynenty”.

Był kierownikiem międzynarodowej wyprawy „National Geographic” na bałtycki wrak „MS Steuben”. Reportaż z tej wyprawy opublikowany został w „National Geographic” na całym świecie w ponad dwudziestu językach. Jest ponadto autorem książki „Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya”, w której opisuje ostatnie rejsy, zatopienie i wyprawy nurkowe na bałtyckie wraki trzech niemieckich statków: „Wilhelm Gustloff”, „Goya” i „Steuben” oraz badania nad nimi.

Marcin był również współorganizatorem uwieńczonej sukcesem wyprawy, która poszukiwała królewskich zabytków Wazów zrabowanych przez Szwedów w czasie Potopu. Ekipie udało się odnaleźć w nurcie Wisły ponad 12 ton(!) marmurowych dekoracji rzeźbiarskich, elementów wystroju królewskich pałaców, zdobień, kafli z zamkowych podłóg, kół od armat i kul armatnich, a nawet ogrodową… fontannę! Obecnie razem z Konstantym Kulikiem pracuje nad dotyczącym tej wyprawy filmem dokumentalnym „Uratowane z Potopu” dla TVP2 (prod. Arkana Studio).

Na swoim koncie ma wiele publikacji, które łączą dobre, merytoryczne artykuły ze świetnymi zdjęciami, m.in. zamówiony przez „Newsweek Polska” fotoreportaż pt. „Spotkałem szczęśliwych śmieciarzy” opowiadający o Zabbaleen, czyli śmieciarzach z Kairu – największej metropolii Afryki.

Napisał dwie książki:

  • Duchy z głębin Bałtyku
  • Stary, młodzi i morze

Wystąpienie Marcina na konferencji TEDx